Homeعلمییــــــک همــــــراه پرخطــــــر
خانه یــــــک همــــــراه پرخطــــــر
۲۷
مهر
یــــــک همــــــراه پرخطــــــر
  • نوشته شده توسط admin mashghtandorosti
  • بدون دیدگاه
  • علمی
  • 6df54g6dfg54

امروزه موبایل به دلیل امکانات متعددی که دراختیار مصرف کنندگان قرار می دهد، ما را از خریدن چند نوع وسیله بی نیاز کرده است وتنها با خرید یک تلفن می توان از خرید وسایلی مانند ضبط صوت، دوربین عکاسی، دوربین فیلمبرداری و… بی نیاز شد.

اما استفاده کنندگان از تلفن همراه باید مضرات تلفن همراه را بشناسند وبا استفاده ی صحیح ومناسب از آن به سلامت خود وخانواده شان کمک کنند. یکی از بزرگ ترین مضرات استفاده از تلفن همراه، آسیب‌هایی است که بر اثر امواج با طول موج کوتاه به وجود می آید.

در بسیاری از موارد امواج ساطع شده از تلفن همراه، همانند امواجی است که از مایکروویو برای پخت وگرم کردن غذا ایجاد می شود. بنابراین اگر امواج موبایل غلظت کافی وقدرت داشته باشد، می تواند بافت بدن انسان را همانند غذای داخل مایکروویو طبخ کند.
یکی دیگر از نگرانی های استفاده زیاد از تلفن همراه، مسمومیت ناشی از تابش تشعشعات تلفن همراه می باشد.
محققان معتقدند که مصرف کنندگان هر چه بیشتر با تلفن همراه صحبت کنند، بیشتر در معرض اشعه هایی مانند مایکروویو قرار می گیرند و بنابراین ابتلا به انواع سرطان در این افراد بیشتر
می شود.
استفاده از تلفن همراه درحالت اضطرار است نه به صورت مداوم. اگر کسی می خواهد صحبت طولانی داشته باشد، باید از تلفن ثابت استفاده کند.بهترین حالت در هنگام پیاده روی هم گذاشتن تلفن در کیف است.
برخی از دانشمندان نیز ارتباط مستقیم بین استفاده بیش از حد ازتلفن همراه را با سرطان مغز کشف کرده اند.
یکی از علل اصلی تصادفات، استفاده از موبایل در حین رانندگی است زیرا افراد تمرکز خود را از دست می دهند وبعضا تصادفات غیر قابل جبرانی را ایجاد می کنند. برخی افراد ترجیح می دهند در رانندگی از هدست موبایل استفاده کنند؛ اما همین امر نیز به دلیل کاهش تمرکز راننده، عواقب بدی در پی دارد. طبق تحقیقات، عملکرد مغز در صورتی که فرد در حین رانندگی از موبایل استفاده کند،۳۷ درصد کاهش پیدا می کند که بسیار حائز اهمیت می باشد. بسیاری از ضررهای تلفن همراه مشخص شده است اما به دلایل مختلفی از جمله منافع شرکت های فروش موبایل وکارخانجات تولید کننده آن، گزارش های ضدونقیضی از آن به گوش می رسد.

 

 

اشعه تلفن همراه یک عامل سرطان زای بالقوه است. بنابراین در مورد استفاده ی مداوم باید نگرانی هایی وجود داشته باشد. اگرچه ضررهای تلفن های همراه به عموم مردم گوشزد می شود، اما واقعا نمی توان از آن استفاده نکرد. بنابراین می توان با رعایت نکات زیرضررهای آن را به حد اقل برسانید:
*حتی المقدوراز ارسال پیامک به جای صحبت کردن با موبایل استفاده کنید، زیرا اشعه‌های کمتری تولید کرده وکمتر آسیب می رساند.
*از دستگاه های هندزفری استفاده کنید و از چسباندن مستقیم گوشی موبایل با سر خودداری کنید.
*موبایل را در فاصله ی دوری از بدن قرار دهید تا از تشعشعات آن درامان باشید.
*بهتراست موبایل در هنگام خواب دور از محل استراحت قرار گرفته ویا بر روی شماره ثابت دایورت شود. همچنین آنتن دهی بالای موبایل در محل سکونت و داشتن علائمی نظیر سردرد، وزوزگوش، اضطراب، بی خوابی، سوزش چشم، تپش نامنظم قلب وپرخاشگری به احتمال زیاد به دلیل قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس است.
*امواج بالای موبایل آسیب جدی به سلولهای در حال
شکل گیری و DNA وارد می کنند، بنابراین بهتر است خانم های باردار در طول ایام بارداری موبایل را از خود دور نگه داشته ویا از لباس های محافظ ضد امواج برای آنها استفاده شود.
*موبایل باید با اعضای اصلی بدن نظیر قلب، سر واندام پایین تنه فاصله داشته باشد.
*زنگ خوردن موبایل در نزدیکی کارت های اعتباری
می تواند باعث اخلال در کارایی آنان گردد.
*اتصال به اینترنت موبایل، امواج الکترومغناطیس آن را چندین برابر می کند. بنابراین در موارد ضروری از اینترنت آن استفاده شده ویا بهتر است در مواقع لزوم از
وای فای موبایل به جای اینترنت سیم کارت استفاده گردد.
*تلفن همراه را در جیب شلوارتان قرار ندهید چون بافتهای بخش پایینی بدن بیشتراز بافتهای سروصورت اشعه های موبایل را جذب کرده وآسیب می بینند. طبق مطالعات مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوارشان قرار می دهند، تعداد اسپرم هایشان ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند.
*مدت زمان تماس ومکالمه را کاهش دهید. اگر شما بیش از دو دقیقه با تلفن صحبت کنید، امواج مغزی شما تحت تاثیر امواج تلفن همراه قرار می گیرند.
*بردن موبایل به تخت خواب از نظر بهداشتی وحفظ سلامتی بسیار زیان بار است.
*هنگام استفاده از پمپ بنزین از موبایل استفاده نکنید. موارد بسیار زیادی از انفجار خودروهای در حال سوختگیری، به دلیل استفاده از موبایل در جایگاه سوخت بوده که پرتو ها با ایجاد جرقه در محل بخارهای بنزین، باعث انفجار و شعله ور شدن محل گردیده اند.


    مطالب مرتبط
    نظر دهید

    نظر دهید