Homeعلمیوظایف ریه در بدن انسان را بشناسیم
خانه وظایف ریه در بدن انسان را بشناسیم
۲۷
مهر
وظایف ریه در بدن انسان را بشناسیم
  • نوشته شده توسط admin mashghtandorosti
  • بدون دیدگاه
  • علمی
  • sdg5s14g65dfsg46df

ریه یکی از اعضای دستگاه تنفس در بدن انسان هاست. برخی از جانوران هم دارای شش هستند که به عنوان دستگاه تنفس آنها می باشد. درقفسه سینه انسان دو ریه وجود دارد که هرکدام درون یکی از کیسه های جنب جای گرفته اند. شکل ظاهری ریه به صورت نیم مخروطی است وقسمت طرفی حفره سینه را پر می کند.

ریه یا شش چیست؟
شش، ریه یا جگر سفید یکی از اعضای دستگاه تنفس در بعضی جانوران است. در ریه ها گلبول های قرمز خون اکسیژن را دریافت می کنند و به سایر سلول های بدن می رسانند. ریه ها شگفت انگیز هستند به شما کمک می کنند که نفس بکشید، با دوستان خود حرف بزنید، موقع بازی فریاد بکشید، آواز بخوانید، گریه کنید وخیلی کارهای دیگر. درموقع بازی کردن، ریه ها حتی با مغز همکاری می کنند و وقتی کیلومترها می دوید مقدار هوای بیشتر با سرعت بیشتر وارد بدن وسپس خارج می شود. شما نمی توانید ریه ها را ببینید ولی لمس کردن آنها آسان است دستتان را روی قفسه ی سینه بگذارید ونفس عمیق بکشید. احساس می کنید قفسه سینه کمی بزرگتر می شود حالا هوای داخل ریه را بیرون بفرستید قفسه ی سینه به اندازه ی قبلی برمی گردد در حقیقت نیروی ریه ها را احساس کرده اید. ریه با سیستم تنفسی کار می کند، هوای تازه را وارد بدن وهوای کثیف را از بدن خارج می کند.

ساختار ریه ها
ریه ها در قفسه ی سینه قرار دارند وآنقدر بزرگ هستند که بیشتر فضای سینه را گرفته اند. هرانسان دو ریه دارد. ریه ها مثل چشم ها یا سوراخ های بینی یک اندازه نیستند و ریه سمت چپ کمی کوچکتر از ریه ی سمت راست است.
فضای اضافی سمت چپ، جایگاه قلب است.
قفسه سینه از ریه ها محافظت می کند. قفسه سینه از ۱۲ دنده تشکیل شده است که این دنده ها به ستون فقرات پشت کمر و دور ریه ها به هم متصل شده اند تا از ریه ها محافظت کنند؛ دیافراگم در زیر ریه ها قرار دارد، دیافراگم ماهیچه گنبدی شکل است که با ریه کار می کند تا عمل دم وبازدم انجام شود.

نقش ریه ها در بدن
ریه نقش اساسی درسلامت انسان دارد. ممکن است بعضی ازارگان های بدن مثل پا و یا کلیه رانداشته باشیم و بتوانیم زندگی کنیم، یاهفته ای سه بار دیالیز کنیم ولی بدون ریه نمی توانیم زندگی کنیم، به خاطراین که اکسیژن باید وارد بافت ها شده، ازطریق ریه واردسیستم بدن شود، به قلب و مغزو… یا به ارگان های دیگربرسد و گاز دی اکسیدکربن از ریه باید خارج شود. از جمله نقش های اساسی ریه کمک به عملیات دم وبازدم است.
ریه ها برای صحبت کردن مهم هستند. نای دربالای حنجره قرار دارد و گاهی اوقات به حنجره جعبه صدا گفته می شود. درامتداد حنجره تارهای صوتی قراردارد که برای تولید صدا بازو بسته می شوند.
وقتی هوا ازریه ها خارج می شود ازطریق نای وحنجره به تارهای صوتی برخورد می کند.
اگرتارهای صوتی باشند هوا میان آنها عبورمی کند، تارهای صوتی می لرزند وصدا تولید می شود. میزان بلندی صدا به مقدارهوایی که از ریه ها خارج
می شود، بستگی دارد. سعی کنید نفس عمیقی بکشید ونام کسی را صدا بزنید. بدون نفس کشیدن چه مدت می توانید حرف بزنید؟
دفعه ی بعد سعی کنید فریاد بزنید ومشاهده می کنید فریاد کشیدن به مقدارهوای بیشتری نیاز دارد. بنابراین حتی برای گفتن یک کلمه هم دائما به نفس کشیدن نیاز می باشد.
صداهای مختلف ومیزان هوای لازم برای تولید آنها را امتحان کنید. وقتی ریز ریز می خندید، هوا را تندتند خارج می کنید. اما وقتی آروغ می زنید، به این دلیل است که هوا وارد معده شده است وکم کم خارج می شود. وقتی دیافراگم سریع حرکت می کند باعث تنفس ناگهانی هوا می شود وشما سکسکه می کنید. پس وقتی آماده ی حرف زدن هم نیستید، هوا به تارهای صوتی برخورد
می کند وصدایی ایجاد می شود.

sdg54sd6g4ds

 

بیماری های ریوی که بر رگ های خونی تاثیر می گذارند
طرف راست قلب، خون کم اکسیژن را از طریق رگ ها دریافت می کند واز طریق رگ های
ریوی(Pulmonary) خون را به ریه پمپاژ
می کند. این رگ های خونی ریوی هم ممکن است دچار بیماری شوند. این بیماری ها شامل:
آمبولی ریه(Pulmonary embolism) که درآن لخته خون از سایر نقاط بدن وارد قلب شده واز قلب وارد ریه می شود. لخته خون در یکی از رگ های خونی ساکن شده ومعمولا باعث تنگی نفس وسطح اکسیژن پایین خون می شود.
فشار خون ریوی (Pulmonary hypertension) مشکلات مختلف باعث فشار خون بالا در رگ های
ریوی می شود. فشار خون بالای رگ های ریوی می تواند باعث تنگی نفس و درد قفسه سینه شود.

بیماری های ریوی که بر دیواره های قفسه سینه تاثیر می گذارند
دیواره ی قفسه ی سینه نیز نقش مهمی در نفس کشیدن دارد. ماهیچه ها دنده ها را به هم متصل کرده، به قفسه سینه اجازه گسترش
می دهند. بعضی از بیماری های قفسه سینه وریه شامل: سندروم کاهش حجم هوای تنفسی از ریه ها در اثر چاقی؛ نوعی بیماری مربوط به ریه است که دراثر چاقی رخ داده ودر آن افزایش وزن بر روی قفسه سینه وشکم، باز شدن وبسط قفسه سینه سخت می شود. نتیجه این بیماری مشکلات حاد تنفسی است.
اختلالات عصبی وعضلانی؛ که درآن عملکرد ضعیف ماهیچه هایی که تنفس را کنترل می کنند، باعث مشکل در تنفس می شود.

بیماری انسداد ریه
بیماری انسداد ریه، یکی از بیماری های ریوی می باشد. انسداد یا تنگی راه های هوایی فوقانی در ریه می تواند موجب خروپف وایست تنفسی به مدت چند ثانیه در طول خواب شودکه در نهایت موجب خواب آلودگی بیمار در طول روز می شود. این افراد غالبا یک فنوتیپ خاصی دارند، چاق بوده، گردن وفک کوچکی دارند. در مورد انسداد مجاری هوایی پایین هم می توان از آسم وبرونشیت مزمن در سیگاری ها نام برد.

عفونت ریه
دستگاه تنفسی به دو بخش تقسیم می شود: فوقانی وتحتانی. اگر عفونت در هر کدام از این دو بخش رخ دهد، به نام همان بخش خوانده
می شود. دستگاه تنفسی فوقانی شامل حلق وحنجره ونای است.
دستگاه تنفسی تحتانی شامل ریه ها و اجزای آنهاست.
ریه تشکیل شده از برونش، برونشیول ها و آلوئول ها.

علل عفونت ریه
علل عفونت ریه می تواند باکتری، ویروس ویا قارچ ها باشد. انگل ها نیز باعث عفونت ریه می گردند.
– عفونت باکتریایی بیشتر در اثر تماس عفونی است. این عفونت ها توسط آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. عفونت های باکتریایی موجب سوزش پوست می گردند.
-عفونت های ویروسی ریه نیاز به دارو ندارد وخود به خود خوب می شوند. در عفونت های حاد ویروسی ریه، لب ها و ناخن ها به رنگ آبی در
می آیند.
از دست دادن آب بدن نیز یکی از علائم عفونت ریه می باشد. عفونت ریه می تواند منجر به عفونت گوش گردد.
-علائم عفونت ریه ناشی از قارچ نیز همانند علائم عفونت ریوی ناشی از باکتری ویا ویروس می باشد. در برخی موارد شدید، عمل جراحی برای برداشت توده قارچی از ریه
لازم می باشد.
اگرگلودرد شما در عرض چند روز بهبود نیافت ویا بعد از چند هفته از شر سرفه خلاص نشدید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پنومونی یا ذات الریه
پنومونی شایع ترین نوع عفونت ریه
می باشد. ذات الریه در واقع همان التهاب ریه
می باشد که با یک عفونت ایجاد می شود. هنگامی که کیسه های هوایی در ریه محتوی مقدار زیادی مایعات می شوند، ذات الریه رخ می دهد. عفونت ذات الریه می تواند از نوع ویروسی، باکتریایی و یا قارچی باشد.
علائم این بیماری ریه عبارت است از: التهاب ریه، تنگی نفس، درد قفسه سینه، تب بالا، سرفه خلط دار، لرز، گرفتگی قفسه سینه، درد عضلانی وخستگی.
بسیاری از بیماران بعد از آنفلوانزا مبتلا به ذات الریه می گردند.
افراد سیگاری وافراد مسنی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مستعد مبتلا شدن به این بیماری هستند.
این بیماری اگر خوب درمان نشود می تواند حتی باعث مرگ فرد شود.

بیماری سندروم حاد تنفسی ریه
این بیماری در واقع نوعی ذات الریه
می باشد وبه شدت مسری است. سیاه سرفه، تب بالا، سردرد و ناراحتی عمومی از علائم این سندروم می باشد.
بیماری سل
سل عفونت ریوی ناشی از باکتری مایکوباکتریوم می باشد. سرفه، خلط سبز ویا خون آلود وتنگی نفس برخی از علائم این بیماری هستند. سل باعث کاهش وزن وخشک وپوسته پوسته شدن پوست می شود.
عفونت سل مسری است وبا قطرات سرفه منتقل می شود. آنتی بیوتیک ها برای درمان سل بسیار موثر می باشند.

بیماری ذات الجنب ریه
پرده پوشاننده ریه به نام پرده جنب نامیده می شود. این بیماری توسط عفونت ویروسی ویا ذات الریه به وجود می آید. درد قفسه سینه وتنگی نفس از علائم شایع این بیماری است.

برونشیت
دربرونشیت راه های هوایی تحریک می شود و موجب التهاب برونش های کوچک و بزرگ ریه و افزایش خلط و انسداد راه هوایی می گردد.
خلط ها غلیظ وزرد ویا سبز رنگ می باشد.
این بیماری می تواند حاد ومزمن باشد. عفونت ویروسی شایع ترین دلیل برونشیت حاد است. معمولا برونشیت مزمن ریه در اثر مواد شیمیایی ویا دود سیگار به وجود می آید. برونشیت مزمن می تواند موجب بیماری انسداد مزمن ریوی گردد. افراد مبتلای مزمن سال ها سرفه می کنند.

آنفلوانزا
این بیماری توسط یک ویروس انجام
می شود ودستگاه تنفسی فوقانی را تحت تاثیر قرار می دهد وباعث درد بدن، خستگی، سرفه وبرخی بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی مثل ذات الریه نیز می شود.

sdg5s14g65dfsg46df


    مطالب مرتبط
    نظر دهید

    نظر دهید